top of page

BEYAZ DENGESİ(WHİTE BALANCE) NEDİR?

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2022


Beyaz dengesi,ışık,sertlik,yoğunluk gibi etkenlerde değişiklik gödterebileceği gibi sıcak ve soğuğa farklı renklere sahiptir.Doğal günışığı günün saati ve havanın durumuna göre sıcak ve soğuk olabiliyorken,insan yapımı ışıklar hemen her rengi alabilirler.Kameranız gözünüz gibi sıcaklığa adepte olamadıkları için farklı sıcaklıkta fotoğraflar çekebilirsiniz.Bu yüzden kameranızın beyaz ayarını(White Balance-WB) kullanarak ışığın renginin ayarlanmasına müdahale etmeniz gerekiyor.


Işığın rengini renk sıcaklığı olan kelvin(k) cinsinden ifade edilir. Gün doğumunda ve gün batımında ışık daha sıcaktır ve renk sıcaklığı daha düşüktür.(yaklaışık 3000k civarı).Mum ışığı 2000k gibi daha düşük bir değere sahiptir.Tungsten ışığı ise 3400k değerine sahiptir.5500k üzerine çıkıldığında renk soğuk bir hal almaya başlar.Bulutlu havada 70000k değerine çıkarken güneşli ve gölgeli havada 10000k ne kadar çıkabilir.

Eğer RAW formatında çekim yapıyorsanız seçeceğiniz beyaz dengesi önemsizdir.Çünkü RAW formatında beyaz ayarı gerçekte görsele uygulanamaz.Bunun için görüntü işleme yazılımları kullanmalısınız.


KAMERALARDA BEYAZ DENGESİ AYARLARI


OTOMATİK BEYAZ AYARI(AUTO WHİTE BALANCE-AWB)

Sahnedeki renk dengesini değerlendirip en uygun olan beyaz ayarına karar vererek doğal bir görüntü elde edilmesini sağlar.3000-7000k arası sıcaklıklarda daha iyi sonuçlar verir.Fakat düşük sıcaklıklarda beyaz ayarını kendiniz belirlemeniz gerekir.

GÜN IŞIĞI(DAYLİGHT)

Günün normal ışık koşullarına en uygun beyaz ayarı seçeneğidir.5200k sıcaklığındaki renkler için ayarlanmıştır.Bu sayede açık hava fotoğrafçılarının güneşli günlerde kullanabileceği en ideal beyaz ayarıdır.

GÖLGE(SHADE)

Işık,güneşin altındakine göre gölgede daha sıcaktır.Bu yüzden yakın çekim veya portre çekimlerinde gölge alanları tercih edebilir,kendi gölgenizi yaratabilirsiniz.

Yapacağınız bu çekimlerde daha soğuk bir görüntü elde edersiniz.Çünkü gölgede renk sıcaklığı 7000k civarındadır,yani daha mavidir.

BULUTULU(CLOUDY)

Eğer çekim yapacağınız gün güneşi bulutlar güneşi gizliyorsa,buluttan dolayı ışığın renk sıcaklığı 6000k seviyesine gelir.Bu,gölge ile çıplak güneş ışığı arasındaki bir değerdir.Bu ayar işlerinizi güzelleştirsede güneşli ve bulutlu hava çekimleriniz ile karşılaştırıldığında bir farkgöremeyeceksiniz. Bu ayar, size kapalı havalarda daha iyi sonuçlar verir.

TUNGSTEN

Günlük yaşamda sık kullanılan akkor ampüller 3200 Kelvin sıcaklık değerine göre ayarlanmışlardır. Bu tip ampüller ile aydınlatılan ortamlarda yapılan fotoğraf ve video çekimlerinde genellikle turuncu ve sarı tonların baskın olduğu gözlenmektedir.Tungsten modu bu renk tonunu dengelemek amacıyla kullanılabilecek bir beyaz ayarıdır.

FLORESAN(FLOURESCENT)

Floresan lambalar ile aydınlatılan ortamları tanımlamaktadır. Floresan lambalar 4000-5000 Kelvin’e göre ayarlanmış beyaz ayarı değerindedir. Floresan lambalar genellikle soğuk mavi bir tona sahiptir. Beyaz ayarı doğru yapılmaz ise video ya da fotoğraf çekimini etkileyebilir.

FLAŞ(FLASH)

Flaş kullanılarak gerçekleştirilen çekimlerde renk sıcaklığı 5000-5500 Kelvin’e göre seçmek gerekmektedir. Bu durumu da otomatik White Balance modu kendiliğinden sağladığından çok sık tercih edilmez.

ÖZEL(CUSTOM)

Özellikle birden çok aydınlatmalı ortamlarda ölçümler yaparak en doğru beyaz ayarını sağlamak amacıyla kullanılır. Doğru beyaz ayarı sonucu alınması için kameraya ya da fotoğraf makinesine beyaz rengin bulunduğu alan belirtilir ve özel bir biçimde beyaz ayarı gerçekleştirilir.


34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DSLR kameranızı kullanarak doğru pozlanmış kare yakalayabilmeniz için kameranıza doğru ışığın girmesi gerekmektedir.Işık miktarı çekim yapacağınız ortama göre değişmektedir. ISO değeri,kameranızın sen

Tripodlar, fotoğrafçılık ve videografi için temel araçlardır. Ancak özel ihtiyaçlarınız için gerçekten işe yarayan doğru tripodu satın almak o kadar kolay olmayabilir. Bu kapsamda tripod seçiminde dik

bottom of page