top of page

FOTOĞRAF MAKİNELERİNDE BATARYANIN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN İPUÇLARI

Fotoğraf makineleri hem fotoğrafçılar hem de amatör fotoğraf çeken bireyler tarafından kullanılan önemli makinelerdir. Bir fotoğraf makinesinde görüntü kalitesi kadar bataryada büyük öneme sahiptir. Bataryaların uzun ömürlü olabilmesi için fotoğraf makinesi kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Söz konusu noktaları sizler için derledik. Şimdi gelin, fotoğraf makinelerinde bataryaların ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyelim.

Kablosuzu Kapatın

Bazı kameralar tıpkı telefonlarımızda olduğu gibi gerçek bir "Uçak Modu" özelliğine sahiptir. Bu WiFi, Bluetooth ve GPS gibi çok fazla şarj tüketebilecek bir dizi özelliği anında devre dışı bırakır. Bıunları manuel olarak kapatarak menüler arasında gezinmeniz gerekir. Fotoğraf makineniz sunuyorsa, bu seçeneklerden bazılarını “Favoriler” menünüze eklemek iyi bir fikir olabilir. Bu sayede

LCD ekranı kapatın

Bir SLR'de çekim yapıyorsanız, görüntülerinizi oluşturmak için LCD'ye ve canlı görüntüye güvenmek yerine optik vizörü kullanarak çok fazla güç tasarrufu yapabilirsiniz. Ancak kompakt bir kamerada optik bir vizörle çalışmadığı sürece bu mümkün olmayabilir. Bu durumda, paralaks hatasını da hesaba katmanız gerekecektir Bunun nedeni, optik vizörün görüntü sensörünün ve merceğin ne yaptığını doğrudan görmemesidir. Paralaks hatasının SLR'lerde bir sorun olmadığını unutmayın.

Güç Tasarrufu Modları

LCD ekranı tamamen kapatamıyorsanız kamera menülerinizin derinliklerinde pil tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilecek güç tasarrufu seçenekleri olabilir. Bunlar, belirli bir süre kullanılmadığında kamerayı kapatacak uyku modlarından LCD parlaklık seçeneklerine kadar çeşitlilik gösterir. Otomatik LCD parlaklık ayarları, ekran sürekli olarak ortam aydınlatma durumuna uyum sağlamaya çalıştığından, pil gücünü sabit bir ayardan daha hızlı tüketebilir. Pil ömrünü de tükettiğinden, fotoğraf çekilir çekilmez görüntü incelemesini kapatmaya değer.

Kamera Özelliklerini Kapatın

Görüntü sabitleme (IS) gibi süslü özellikler çok fazla pil tüketir. Aydınlık dış mekanlarda veya bir tripod kullanırken, birkaç çekim daha yapmak için IS'yi kapatın. Ayrıca otomatik netlemeyi (AF) kapatabilirsiniz. Sabit AF avı, özellikle birçok gövde ve lens kombinasyonunun odak elde etmek için mücadele ettiği düşük ışıklı durumlarda gücü hızla tüketir.

Yedek Batarya Kullanın

Yedek pil satın almak, yoldayken kendinizi sürekli olarak güçlü tutmanın en açık yoludur. Yine de uyumluluğunu iki kez kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Flaşsız Çekim Yapın

Fotoğraf makinenizdeki yerleşik flaşı kullanmak çok fazla güç tüketir. Mümkünse kamera menülerinden kapatın. Aksi takdirde, bir SLR veya ILC ile çekim yapıyorsanız, ana kameranızdan bağımsız olarak çalışan bir kamera dışı flaş kullanmayı düşünün.

Uzun Pozlamalardan, Videolardan ve Seri Çekimlerden Kaçının

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, garantili bir pil tüketimidir. Görüntüyü geliştirmek için gereken ekstra işlem süresiyle deklanşörü uzun süre açık tutmak pili gerçekten etkiliyor.

Yüksek ISO hassasiyetleri ve seri çekim veya sürekli çekim de daha fazla işlem süresi gerektirir ve bu da pilin hızla boşalmasına neden olur. Aynısı, özellikle full HD veya yüksek kare hızında çekim yaparken video için de geçerlidir. Video kaydı yalnızca yoğun işlemeyi değil, aynı zamanda LCD ekranın kapsamlı kullanımını da içerir.

Hava Şartlarının Korunun

Bataryaların en büyük düşmanı hava şartlarıdır. Soğuk havalarda metal ya da alüminyum kaplama gövdenin içerisinde pil saklarsanız piliniz son derece hızlı bir şekilde tükenecektir.

Hızlı Hafıza Kartı Kullanın

Hafıza kartları pahalı olmanın yanı sıra fotoğraf makinenizin çok daha az zaman harcamasını sağlamaktadır. Bu da pil tüketiminin en az seviyeye inmesini sağlamaktadır.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Beyaz dengesi,ışık,sertlik,yoğunluk gibi etkenlerde değişiklik gödterebileceği gibi sıcak ve soğuğa farklı renklere sahiptir.Doğal günışığı günün saati ve havanın durumuna göre sıcak ve soğuk olabiliy

DSLR kameranızı kullanarak doğru pozlanmış kare yakalayabilmeniz için kameranıza doğru ışığın girmesi gerekmektedir.Işık miktarı çekim yapacağınız ortama göre değişmektedir. ISO değeri,kameranızın sen

bottom of page