ISO VE ENSTANTE DEĞERLERİ NEDİR?

DSLR kameranızı kullanarak doğru pozlanmış kare yakalayabilmeniz için kameranıza doğru ışığın girmesi gerekmektedir.Işık miktarı çekim yapacağınız ortama göre değişmektedir.

ISO değeri,kameranızın sensörünün ışığa karşı olan duyarlılığını arttırarak doğru pozlama için gerekli olan ışık mikarını elde etmenize olanak sağlar. Burada untmamaız gereken tek şey ISO değri yükseldikçe görselinizdeki gölgeler azalacağından kumlanma oluşarak görselinizin kalitesini bozacaktır.

Tüm DSLR kameralar çok geniş ISO aralığına sahiptirler ve son modellerde bu oran daha da arttığını görmekteyiz.Markaya ve modele göre değişmekte olan varsayılan ISO değerleri minimum 100 veya 200 dür.Giriş seviyesi olan makinalarda ISO 100/200-6400 seviyesinde bulunmaktadır.Kolay ulaşabileceğiniz yerde olan bir buton sayesinde ISO değerini kolayca değiştirebilirsiniz.


Enstante değeri ise fotoğraf çektiğinizde, doğru pozlama için kameranıza ulaşan ışık miktarını kontrol etmenize olanak sağlamaktadır.Enstante hızının hareketi yakalamak gibi önemli bir göreve sahiptir.Enstante ile ilgili vereceğiniz her karar fotoğrafınızın başarısını büyük ölçüde etkileyecektir.Farklı öznelerde hangi enstante hızını kullanacağınızı belirleyebilmek için enstante konusuna hakim olmanız gerekmektedir.

Çoğu DSLR kameralarda enstante hızı1/4000 sn ile 30 sn arasındadır.30 sn üzerine çıkmanız gereken durumlarda örtücüyü istediğiniz zaman açık tutmanızı sağlayan bulb modu bulunmaktadır.

İstediğinizenstante hızına ulaşabilmek için diyafram değerini değiştirmek yeterli gelmezse kameranızın ISO ayarınıda kullanabilirsiniz.ISO değerini iki katına çıkardığınızda enstante hızını yarıya indirmeniz gerekir ve bu durum tersi içinde geçerlidir.Örneğin;1/60 sn-ISO 100 değerlerini kullanırken ISO'yu 200 yaparsanız enstante hızını 1/125 sn yapmalısınız.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hafıza kartı, fotoğraflar ve videolar gibi dijital ortamları depolamak için kullanılan elektronik bir depolama aygıtıdır. Bellek kartları, tür, form faktörü, kapasite, hız/sınıf ve marka bakımından fa

Manzara fotoğrafları bir fotoğrafçının en çok dikkatini çeken fotoğraflardır. Doğa ve çeşitli yapıların fotoğrafını çekmek büyük başarı ve yetenek ister. İşte bu noktada fotoğrafçıların kesinlikle en

Tripodlar, fotoğrafçılık ve videografi için temel araçlardır. Ancak özel ihtiyaçlarınız için gerçekten işe yarayan doğru tripodu satın almak o kadar kolay olmayabilir. Bu kapsamda tripod seçiminde dik