MANZARA FOTOĞRAFI İÇİN EN İYİ LENS SEÇİMİ

Güncelleme tarihi: 12 Eyl

Manzara fotoğrafları bir fotoğrafçının en çok dikkatini çeken fotoğraflardır. Doğa ve çeşitli yapıların fotoğrafını çekmek büyük başarı ve yetenek ister. İşte bu noktada fotoğrafçıların kesinlikle en uygun ekipman seçimlerini yapmaları gerekir. Bu ekipmanlardan bir tanesi de lenstir. Birbirinden kaliteli ve çeşitli avantajlara sahip olan lens modelleri vardır. Manzara fotoğrafı çekiminde kullanılan en iyi lens modelleri aşağıdaki gibidir.

Manzara Fotoğrafçılığı için En İyi Geniş Açı Lensler

Nikon 14-24mm f/2.8G ED


Nikon 14-24mm f/2.8G ED, manzara fotoğrafçılığı için piyasadaki en iyi lenslerden biridir. Bu lens hem kırpma sensörüne hem de tam çerçeve kameralara uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca gölgelenmeyi ve parlamayı azaltan bir nano kristal kaplamaya sahiptir. Otomatik netleme işlevi, Nikon Sessiz Dalga Motorunu içerir. Bu, objektifin otomatik netleme sırasında çok fazla gürültü çıkarmayacağı anlamına gelir.

Avantajlar:

· Gündüz veya gece çekim için hızlı, sabit diyafram.

· Toz ve nem direnci ile iyi performans sergilemektedir.

· Dahili odaklama teknolojisi, yüksek hızlı otomatik odaklama sağlar.

· Sessiz çalışma.

· Objektifin merkezinden odak uzunlukları boyunca köşelere kadar keskinliği korur.

Dezavantajları:

· 1 kg'da (35,3 oz) çok küçük veya hafif değildir. Bu nedenle yürüyüş yaparken hantal olabilir.

· Zarar görmesi kolaydır ve özel bir filtre tutucuya ihtiyacınız olacaktır.


Canon EF 16-35mm f/4L IS USM


Canon, 16-35mm f/2.8L III IS USM'yi piyasaya sürmesine rağmen, f/4 hala manzara fotoğrafçılığı için üreticinin en iyi lenslerinden biri olmaya devam ediyor. . 615g (21.69 oz) ağırlığındaki bu lens nispeten hafiftir, bu da maceralara atılmanın kolay olduğu anlamına gelir. Halefinden farklı olarak, görüntü sabitleme özelliğine sahiptir ve bu da onu manzara fotoğrafçılığı için daha kullanışlı hale getirir.

Avantajlar:

· Görüntü sabitleme düşük ışıkta ve ayrıca tripod olmadan çekim yaparken alacakaranlıkta ve şafakta kullanım için harikadır.

· Toza ve suya dayanıklıdır.

· Kenardan kenara keskinlik.

· Sessiz ve hızlı otomatik odaklama.

Dezavantajları:

Daha yavaş f/4 diyafram açıklığı, gece veya astrofotografi için mükemmel bir seçim olmadığı anlamına gelir. Ancak bir tripoda monte edildiğinde gün doğumu veya gün batımında yine de iyi performans gösterecektir.

Sony FE 16-35mm f/2.8 GM


Sony FE 16-35mm f/2.8 GM lens, Sony'nin E mount'lı fotoğraf makineleri serisi için uygundur. Üreticinin en keskin lenslerinden biri olarak bilinir. Hızlı diyafram, düşük ışık koşullarında sorunsuz çekim yapabileceğiniz anlamına gelir. 680 g (24 oz) ağırlığıyla hafiftir ve manzara fotoğrafçılığı için harika bir seçimdir.

Avantajlar:

· Pürüzsüz bokeh.

· Toz ve neme dayanıklı.


Dezavantajları:

Çok pahalı ancak ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz!

Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Sanat

Bu lens Sigma tarafından piyasaya sürüldüğünde manzara fotoğrafçılığı dünyasında fırtınalar estirdi. Bunun nedeni, astrofotografi için ideal olan inanılmaz derecede keskin ve hızlı bir ana lens olmasıdır. Bu lensi elinize aldığınızda, toza ve sıçramaya karşı dayanıklı malzemelerle iyi bir şekilde yapıldığını anlayacaksınız.

Avantajlar:

· Çok hızlı diyafram açıklığı.

· Farklı kamera sistemlerine uygun montajlarda mevcuttur.

· Dahili otomatik odaklama.

Dezavantajları:

· Kabarcıklı ön elemanın zarar görmesi kolaydır ve filtreleri desteklemez.

· 1,17 kg'da (41,27 oz) oldukça ağır.

Nikon 24-70mm f/2.8E ED VR


Bu lens çok yönlü ve dayanıklıdır. Kenardan kenara keskinliğe sahiptir ve düşük ışık koşullarında iyi performans gösterir. Toza ve neme dayanıklı olmasıyla manzara fotoğrafçılığı için çıkarılacak mükemmel bir lenstir.

Avantajlar:

· Hızlı diyafram.

· Sessiz ve hızlı otomatik odaklama.

· Mükemmel renk sunumu.

· Titreşim azaltma.


Dezavantajları:

· Taşımak için ağır. 1,07 kg (38.4 oz) ağırlığındadır.

· Oldukça pahalı.


131 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Beyaz dengesi,ışık,sertlik,yoğunluk gibi etkenlerde değişiklik gödterebileceği gibi sıcak ve soğuğa farklı renklere sahiptir.Doğal günışığı günün saati ve havanın durumuna göre sıcak ve soğuk olabiliy

Tripodlar, fotoğrafçılık ve videografi için temel araçlardır. Ancak özel ihtiyaçlarınız için gerçekten işe yarayan doğru tripodu satın almak o kadar kolay olmayabilir. Bu kapsamda tripod seçiminde dik