top of page

SHUTTER SAYISI NEDİR?NE KADAR ÖNEMLİDİR?

Shutter Sayısı Ne Kadar Önemli?

Shutter sayısı ya da deklanşör hızı kamera deklanşörünün açık olduğu ve kamera sensörüne ışık veren sürenin uzunluğudur. Esasen, kameranızın fotoğraf çekmek için harcadığı süre olarak da ifade edilebilir. Bu sürenin resimlerinizin nasıl görüneceği üzerinde birkaç önemli etkisi vardır.

Uzun bir enstantane hızı kullandığınızda, sensörünüzü önemli bir süre boyunca açığa çıkarırsınız. Bunun ilk büyük etkisi hareket bulanıklığıdır. Deklanşör hızınız uzunsa, fotoğrafınızdaki hareketli nesneler hareket yönü boyunca bulanık görünecektir. Bu efekt, hareketli tekerlekleri kasıtlı olarak bulanıklaştırarak izleyiciye bir hız ve hareket duygusunun iletildiği otomobil ve motosiklet reklamlarında oldukça sık kullanılır.

Öte yandan, deklanşör hızı tam tersini yapmak için de kullanılabilir. Yani hareketi dondurmak için. Özellikle hızlı bir deklanşör hızı kullanırsanız uçan kuşlar veya yoldan geçen arabalar gibi hızlı hareket eden nesnelerden bile hareketi ortadan kaldırabilirsiniz. Suyun fotoğrafını çekerken yüksek bir deklanşör hızı kullanırsanız, her bir damlacık havada tamamen keskin bir şekilde asılı kalır ve bu bizim gözümüzle bile görülemeyebilir.

Deklanşör Hızı Nasıl Ölçülür?

Deklanşör hızları tipik olarak bir saniyenin altındayken saniyenin kesirleri olarak ölçülür. Örneğin 1/4, saniyenin çeyreği anlamına gelirken 1/250, saniyenin iki yüz ellide biri (veya dört milisaniye) anlamına gelir.

Modern DSLR'lerin ve aynasız kameraların çoğu, en hızlı saniyenin 1/4000'i deklanşör hızlarını işleyebilirken bazıları saniyenin 1/8000'i kadar daha yüksek hızları ve daha yüksek hızları işleyebilir. Öte yandan, çoğu DSLR veya aynasız fotoğraf makinesinde kullanılabilen en uzun deklanşör hızı genellikle 30 saniyedir. Gerekirse harici uzaktan tetikleyiciler kullanarak daha uzun bir enstantane hızı kullanabilirsiniz.

Deklanşör Hızı ve Pozlama

Deklanşör hızının diğer önemli etkisi, bir görüntünün parlaklığı ile ilgili olan pozlama üzerindedir. Uzun bir deklanşör hızı kullanırsanız kamera sensörünüz çok fazla ışık toplar ve ortaya çıkan fotoğraf oldukça parlak olur. Hızlı bir deklanşör hızı kullandığınızda, kamera sensörünüz ışığın yalnızca küçük bir kısmına maruz kalır ve bu da daha koyu bir fotoğrafa neden olur.

Deklanşör hızı ve Pozlama Parlaklığı

Bir görüntünün parlaklığını etkileyen tek değişken deklanşör hızı değildir. Ayrıca, önünüzdeki sahnenin gerçek parlaklığının yanı sıra Diyafram ve ISO da vardır. Bu nedenle bir deklanşör hızına karar verirken biraz esnekliğe sahipseniz diğer ayarlarınızı dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekiyor.

Deklanşör hızı, uygun parlaklıkta bir fotoğraf çekmek için hayati bir araç olabilir. Güneşli bir günde, fotoğrafınızın aşırı pozlanmaması için yüksek bir deklanşör hızı kullanmanız gerekebilir. Karanlık ortamlarda çok karanlık bir fotoğraftan kaçınmak için uzun bir deklanşör hızı gerekli olabilir. Birçok insan için, deklanşör hızını ayarlamanın ana nedeni fotoğrafların doğru parlaklıkta olduğundan emin olmaktır. Yine de hareket bulanıklığı endişeleri de çok önemlidir ve göz ardı edilmemelidir.

Hızlı, Yavaş ve Uzun Enstantane Hızları

Hızlı bir deklanşör hızı, genellikle eylemi dondurmak için gereken şeydir. Kuşları fotoğraflıyorsanız, bu 1/1000 saniye veya daha hızlı olabilir. Bununla birlikte, daha yavaş hareket eden konuların genel fotoğrafçılığı için, 1/200. saniye, 1/100. saniye ve hatta daha uzun sürelerde hareket bulanıklığı oluşturmadan fotoğraf çekebilirsiniz.

Uzun deklanşör hızları tipik olarak 1 saniyenin üzerindedir - bu noktada keskin görüntüler elde etmek için bir tripod kullanmanız gerekecektir. Belirli düşük ışık / gece fotoğrafçılığı türleri için veya kasıtlı olarak hareketi yakalamak için uzun deklanşör hızları kullanırsınız. Uzun deklanşör hızları kullandığınızda sahnenizdeki herhangi bir şey hareket ediyorsa, çok bulanık görünecektir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Beyaz dengesi,ışık,sertlik,yoğunluk gibi etkenlerde değişiklik gödterebileceği gibi sıcak ve soğuğa farklı renklere sahiptir.Doğal günışığı günün saati ve havanın durumuna göre sıcak ve soğuk olabiliy

DSLR kameranızı kullanarak doğru pozlanmış kare yakalayabilmeniz için kameranıza doğru ışığın girmesi gerekmektedir.Işık miktarı çekim yapacağınız ortama göre değişmektedir. ISO değeri,kameranızın sen

bottom of page