top of page

TRİPOD SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tripodlar, fotoğrafçılık ve videografi için temel araçlardır. Ancak özel ihtiyaçlarınız için gerçekten işe yarayan doğru tripodu satın almak o kadar kolay olmayabilir. Bu kapsamda tripod seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı temel noktaların bulunduğunu ifade edebiliriz. Şimdi gelin, tripod seçiminin nasıl olması gerektiğini inceleyelim.

Tripod Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Tripodun Boyutu

İhtiyaçlarınız için doğru boyutta tripod aldığınızdan emin olun. Tripodunuzla seyahat edecekseniz asla taşımak istediğinizden daha büyük bir tripod almayın. Ancak her zaman taşımak istemeniz durumunda ise sağlam ve dayanıklı bir ürün almanız gerektiğini unutmayın. Tripodunuzu bir stüdyoda veya evde kullanmayı planlıyorsanız tercihiniz daha büyük ve daha sağlam bir tripod olabilir.

Ağırlık

Bir tripodun ağırlığı, tripodunuzu taşıyacaksanız göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlardan biridir. Boyuta ek olarak ağırlık, tripodun yapıldığı malzemeden etkilenir. Karbon fiber, tripod ayakları için en hafif ve en güçlü malzemedir. Bu nedenle dış mekan ve seyahat fotoğrafçıları tarafından sıklıkla tercih edilir. Alüminyum tripodlar güçlü ve hafiftir. Karbon fiber tripodlara göre biraz daha ağır olmakla birlikte karbon fiberden daha ekonomiktir.

Stabilite

Bir tripodun iyi çalışması için hareket ve sallanma olmaması gerekir. Birinci kalite üçayak tüm derzlerde güvenli bağlantılara sahiptir. Aynı zamanda esneyebilir ve .ok sert malzemelerden yapılır. Hem tasarımda hem de malzemede kalite anahtardır.

Kamera/Cihaz Tipi, Boyutu ve Ağırlığı

En iyi sonuçları elde etmek için tripodunuzu cihazın tipine ve kullanacağınız ekipmanın boyutuna göre tercih etmelisiniz. Ayrıca video kamera tripodlarının özel olduğunu ve ekstra ağırlık kapasitesi ve stabiliteye ihtiyaç duyduğunu da göz önünde bulundurun.

Tripod Kafasının Türü

Sadece tripod ayaklarını kullanılmaz. İhtiyaçlarınıza en uygun tripod kafası türünü, fotoğraf türünü ve ekipmanı düşünün. Uygun bir tripod ayağı seti ile eşleştirilmiş belirli bir tripod başlığı tipini birleştiren bir kit seçebilirsiniz . En yaygın tripod kafası türleri; Bilyalı Başlıklar, 3 Yollu Başlıklar, 2 Yollu Başlıklar, Dişli Başlıklar ve Akışkan Video Kafaları şeklindedir.

Ek Özellikler

Tripodlar, belirli fotoğraf türlerine değer katan birçok farklı özelliğe sahip olabilir. Merkez sütunlar tripodlara yükseklik katabilir ve bazı tripodlarda Manfrotto 055 veya 190 serisinden yatay olarak da kullanılabilir. Ayak kilitlerinin tipi tripod modellerinde farklılık gösterebilir. Bazı fotoğrafçılar QPL Travel kollu kilitleri tercih ederken diğerleri daha hafif olan büküm stili M-Lock'u tercih eder. Dikkate alınması gereken bir diğer çok kullanışlı seçenek, Befree 2N1'de olduğu gibi hızla bir monopoda dönüşen çıkarılabilir bir ayaktır.

Neden Tripod Almalıyım?

Tripod, yalnızca ışığın azaldığı ve daha düşük bir deklanşör hızı kullanmanızı gerektiren durumlar için gerekli değildir. Fotoğraf makinenizi bir tripod üzerine yerleştirmenin hem pratik hem de yaratıcı birçok nedeni vardır. Çok ağır bir lensi destekleyen bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olabilirsiniz, mükemmel portreyi kadrajlamak için zaman ayıran stüdyoda veya o ideal ışık anını bekleyen bir manzara fotoğrafçısı olabilirsiniz. Tripodlar, diyaframınızı açmak istediğinizde, güçlü bir nötr yoğunluklu fotoğraf filtresi eklemek gibi yaratıcı olanaklara izin verir. Bunun yanı sıra ulaşılması zor bir açı veya perspektif elde etmek için de tripod kullanılmaktadır. Tripod gerektiren diğer çok yaygın fotoğrafçılık türleri arasında, zaman aralıkları oluşturmak veya astro-fotoğrafçılık gibi uzun pozlama çekimleri yapmak için birden fazla görüntü yakalama yer alır.

Tripodlar, yalnızca loş ışıklı ortamları desteklemekle kalmaz. Işık üzerinde daha kolay kontrol sağlamanıza olanak tanıyan yaratıcılık araçlarıdır. Tripod olmasaydı, geçmişten gelen fotoğrafların çoğu var olmazdı.32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Beyaz dengesi,ışık,sertlik,yoğunluk gibi etkenlerde değişiklik gödterebileceği gibi sıcak ve soğuğa farklı renklere sahiptir.Doğal günışığı günün saati ve havanın durumuna göre sıcak ve soğuk olabiliy

DSLR kameranızı kullanarak doğru pozlanmış kare yakalayabilmeniz için kameranıza doğru ışığın girmesi gerekmektedir.Işık miktarı çekim yapacağınız ortama göre değişmektedir. ISO değeri,kameranızın sen

bottom of page